حمایت بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی از بخش های اقتصادی کشور

حمایت بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی از بخش های اقتصادی کشور

میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی به بخش های مختلف اقتصادی کشور در هشت ماه سال 1400 اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه امسال مجموعاً 6/539/154 میلیارد ریال تسهیلات در شش گروه شامل کشاورزی ، صنعت و معدن ، مسکن و ساختمان ، بازرگانی ، خدمات و بخش متفرقه توسط بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی پرداخت شده است.

این میزان در مقایسه با  عملکرد پنج ماه ابتدای سال جاری بیش از  100 درصد رشد داشته است. تسهیلات پرداختی در این 6 گروه طی این مدت مجموعا 3/378/122 میلیارد ریال بود.

بر اساس آمار و اطلاعات منتشره در سایت بانک مرکزی در خصوص تسهیلات اعطایی به بخش‌های اقتصادی و هدف ، سهم بانکها و موسسات اعتباری خصوصی از این تسهیلات پرداختی به حدود 37 درصد بالغ گردیده است.با توجه به میزان منابع در اختیار ، سهم 37 درصدی بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در پرداخت تسهیلات و حمایت از بخش های اقتصادی کشور رقم قابل توجهی است.این نکته بيانگر توجه ویژه بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی به تأمين منابع مالی بخش های مختلف به منظور رونق اقتصادی در کشور است.

بر اساس این گزارش تسهیلات پرداختی در قالب تامین سرمایه در گردش به بخش‌های اقتصادی طی هشت ماهه سال جاری بالغ بر 4/490/701 میلیارد ریال معادل 69 درصد از کل تسهیلات پرداختی  بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی بوده است.

همچنین در راستای حمایت بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی از کارآفرینان و تولیدکنندگان از مجموع 1/795/718 ميليارد ريال تسهيلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 79 درصد آن (مبلغ 1/414/676 ميليارد ريال) صرفا به منظور تأمين سرمايه در گردش این مراکز پرداخت شده  است.

سهم اعطای تسهیلات برای این بخش اقتصادی نسبت به عملکرد دوره پنج ماهه 77 درصد افزایش داشته است.

طی هشت ماهه سال 1400 تسهیلات اعطایی در بخش خدمات مبلغ 3/360/041 میلیارد ریال بوده که  این رقم 51 درصد از کل تسهیلات اعطایی توسط بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی را شامل می شود. عملکرد این بخش نسبت به دوره پنج ماهه ابتدای سال جاری بیش از 100 درصد رشد داشته است. این بخش به دلیل سهم بسزایی که در ایجاد اشتغال دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شایان ذکر است بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی همواره تلاش کرده اند همسو با سیاست های کلان کشور نقش مهمی در رونق تولید، ایجاد اشتغال و افزایش رشد اقتصادی کشور ایفا نمایند.

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *