بیانیه كانون بانکها و موسسات اعتباری در پاسخ به بیانات يكي نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ایران در جلسه رأی اعتماد به وزراء محترم دولت جدید

1400/06/07
93 مشاهده

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

 

بیانیه بانکها و موسسات اعتباری در پاسخ به  بیانات يكي نمایندگان محترم

مجلس شورای اسلامی ایران در جلسه رأی اعتماد به وزراء محترم دولت جدید

 

 

با سلام و تقدیم احترام به پیشگاه مردم عزیر و فهیم کشور؛

جناب آقای بحرینی نماینده مجلس شورای اسلامی در جلسه معرفی وزراء دولت جدید در مخالفت با برنامه‌های کلی ریاست محترم جمهوری، با بی‌پروایی و چشم‌پوشی از بحران‌های اقتصادی که در دولت قبلی ایجاد شده بود، به اشاعه تفکرات ناآگاهانه و ناصحیح در مورد بانک‌های خصوصی پرداخته و ضمن اتهام «زمین زدن دولت دکتر روحانی» توسط بانک‌ها، با این اظهارات خود به تنهایی عزم شکستن کمر اقتصاد کشور نموده‌اند، اقتصاد بانک محوری که ۸۰درصد تأمین مالی تمام طرح‌ها و پروژه‌ها را بانک‌ها انجام داده و می‌دهند و سهم بانک‌های خصوصی از آن نیز قابل توجه است. 

اگرچه در خوشبینانه‌ترین حالت، این اظهارات می‌تواند ناشی از ناآگاهی باشد، لیکن متأسفانه کم توجهی یا عدم اطلاع دقیق ایشان نسبت به عملکرد نظام بانکی و فرآیندهای اجرایی آن و سیاست‌پذیری بانکهای خصوصی در چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار و مقام نظارتی، در بیان این مطالب به وضوح مشاهده می شود . امید است غرض‌های فردی در پشت این اظهار نظرهای غیر قابل دفاع و غیر مستدل پنهان نشده باشد. 

در باره اظهارات ایشان پرسش‌های زیر خودنمایی می‌کند:

1- آیا ایشان نمی‌دانند که در ارتباط با نقش بانک‌ها در ایجاد تورم به لحاظ ضریب فزاینده پولی، عمدتاً تفاوتی بین بانک‌های دولتی و خصوصی نیست، و اصولاً نوع مالکیت بانک، عامل تعیین کننده در این فرآیند نمی‌باشد؟ مگر نه اینکه مهم‌ترین عامل کاهش یا افزایش ضریب فزاینده پولی در چارچوب سیاست‌های قبض یا بسط تسهیلات اعتباری بانکها "نسبت سپرده قانونی" می‌باشد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی تعیین می‌گردد و بانک‌ها اعم از دولتی یا خصوصی نقشی در شتاب دهی به آن ندارند؟

2- آیا ایشان نمی‌دانند بانک‌ها اعم از خصوصی و دولتی در چارچوب سیاست‌های پولی مصوب شورای پول و اعتبار و مطابق با مفاد قانون عملیات بانکی بدون ربا که از بزرگترین افتخارات جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ساماندهی  فعالیت‌های بانکی است، عمل می‌نمایند؟

3- آیا ایشان با ترکیب پایه پولی و میزان خالص دارائیهای خارجی و بدهی‌های دولت و بانک‌ها و سهم هر کدام از آن‌ها در محاسبه پایه پولی آشنا نیستند!؟ ظاهراً که نیستند.

4- آیا ایشان نمی‌دانند که بخش اعظم اضافه برداشت بانکها در حسابهای بانک مرکزی (که در محاسبه پایه پولی نشان داده می‌شود) ناشی از نقش و دستورهای دولت بابت تسهیلات تکلیفی و عدم ایفای تعهدات دولت و شرکتهای دولتی نسبت به پیمانکاران بخش خصوصی است که لاجرم کسری سرمایه در گردش خود را از محل تسهیلات بانکی تأمین نموده‌اند؟

5- آیا ایشان از دستورهای تکلیفی برای ساماندهی موسسات اعتباری غیربانکی غیرمجاز (و خارج از نظارت بانک مرکزی)، اطلاع ندارند؟!

6- آیا ایشان اطلاع ندارند که مبالغ تأمین شده بابت مسکن مهر چه تأثیری در اضافه برداشت، بانکها و مآلاً افزایش پایه پولی داشته است؟

7- ایشان چگونه اثرات تبعی تحریم‌های کم سابقه در تاریخ جهان در صادرات نفت کشور و در تقابل با بانک‌های ایرانی و نتایج آن در بودجه‌های سنواتی و مآلاً تورم زایی آن را نادیده گرفته‌اند؟

8- آیا ایشان از افزایش خالص دارائیهای خارجی بانک مرکزی در سال‌های 1398 و 1399 به لحاظ برداشتهای دولت از صندوق توسعه ملی و تبدیل آن به ریال برای تأمین کسری بودجه آگاهی ندارند؟

9- آیا ایشان می‌دانند چه بخش از کسری‌های مُزمن بودجه ناشی از تحمیل هزینه‌هایی است که در بودجه‌های سنواتی به دولت‌ها تحمیل کرده‌اند و آیا ایشان از خود پرسیده‌اند مبلغ 360 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پیش بینی شده در بودجه سال 1400 برای ساخت مسکن چگونه باید تأمین شود و پایه پولی را چگونه افزایش می‌دهد؟

10- چگونه ایشان وجه ‌تمایز بین موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز که با مجوزهای خارج از حیطه کنترل بانک مرکزی ایجاد شده‌اند را، با بانک‌های خصوصی نمی‌دانند و با نادیده گرفتن عملیات آن‌ها و صاحبانشان، تمام آثار زیان‌بارشان را به نام بانک‌های خصوصی می‌نویسند و به نادرستی همه مشکلات اقتصادی کشور و تورم‌های لجام گسیخته ناشی از ناترازی بودجه‌های سنواتی را به تأسیس بانک‌های خصوصی از سال ۱۳۸۰ نسبت می‌دهند؟ چه خوب بود در این باره ایشان نیم نگاهی هم به زمانی که بانک‌های خصوصی وجود نداشتند می‌نمودند!

12- آیا ایشان فکر نمی‌کنند که بیان این اتهامات ناحق و ناشایسته به جز شادمانی معاندین نظام و استکبار جهانی که خود را شکست خورده تحریم‌ها می‌دانند نتیجه دیگری نخواهد داشت؟

*  *  *  *  *

بانک‌های خصوصی آموخته‌اند از ایشان انتظار حمایت نداشته باشند، امّا در عین حال نادیده گرفتن اقدامات اثربخش و مفید بانک‌های خصوصی در حوزه توسعه بانکداری الکترونیک، راه اندازی صدها طرح و پروژه‌های اقتصادی استراتژیک، ایجاد بسترهای مبتکرانه برای مدیریت اقتصاد کشور در شرایط تحریمی و تأمین مالی تجارت خارجی کشور،....... دور از انصاف و جفایی بزرگ نسبت به زنان و مردانی است که در این راه مجدّانه و مسئولانه مجاهدت نموده اند.»

ای کاش جناب آقای بحرینی توجه می‌نمودند که وقتی که از تریبون مقدس مجلس شورای اسلامی راجع به دولت آینده سخنرانی می‌نمایند صدای ایشان توسط میلیون‌ها نفر در داخل و خارج از کشور شنیده می‌شود و چه بسا معاندین و دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران این سخنان را دست آویزی برای هجمه بیشتر به میهن اسلامی می‌نمایند. آیا این سخنان باعث وهن کل نظام سیاسی و اداری و اقتصادی کشور نمی‌شود؟ جای بسی خوشحالی است که مردم این سخنان بی‌وجه و بی‌پشتوانه را صادقانه و از سوی دل‌سوزی تلقی نمی‌نمایند و خوشبختانه توجهی به آن نمی‌کنند. چرا که در غیر اینصورت این اظهارات می‌توانست موج بحران‌های جدیدتری را برای کشور فراهم آورد.

بانکهای خصوصی کشور مراتب گلایه و نارضایتی خود را از سخنان جناب آقای بحرینی صراحتاً اعلام نموده و درخواست دارند در جهت اصلاح مطالب کذب و ناصحیحی که از تریبون مجلس شورای اسلامی عنوان نموده‌اند اقدام مقتضی معمول و از خداوند منان بابت این همه تهمت‌های ناروا طلب استغفار کنند. در غیر اینصورت بانکهای خصوصی حقوق خود را برای اقدام مقتضی در مراجع قضایی محفوظ می‌دارند.

 

بانکها و موسسات اعتباری خصوصی